0
EN

Daylon®

DAYLON® Poliamid, Sentetik, absorbe olmayan, monofilaman steril cerrahi iplik

Daylon® Doğsan Emilmeyen Sütürler

Daylon uzun zincirli alifatik polimerlerden poliamidden elde edilmiş sentetik ve absorbe olmayan steril cerrahi monofilaman ipliktir. Daylon mavi veya siyah renktedir.

DAYLON Avrupa Farmakopesinin (EP)  ve Amerika Birleşik Devletleri Farmakopesinin (USP) Absorbe Olmayan Cerrahi İplikler gerekliliklerine uygundur.

KULLANIM YERLERİ

Daylon genellikle yumuşak doku yakınlaştırılması ve/veya bağlanmasında kullanılır.Kullanım kolaylığı ve şişmenin az olmasından dolayı Daylon tüm deri kapamaları için idealdir. Daylon, ameliyat sırasında diğer iplikleri tutturmada ve işaretlemede de kullanılır. Daylonun USP 8/0 (EP 0.4) dan USP 11/0 (EP 0.1)’a kadar olan ince iplikleri mikro cerrahi ve göz cerrahisi için özellikle uygundur.

ETKİLERİ

Daylon bağ doku lifleri tarafından ipliğin yavaş yavaş kapsulleşmesi sonucunda dokuda minimum akut reaksiyona yol açar. Poliamid absorbe edilmediği halde vücuttaki hidroliz ilerlemesi zamanla gerilme kuvvetinin yavaş yavaş kaybolması ile sonuçlanabilir.

SUNUM ŞEKLİ

Daylon siyah renkli olarak USP 11/0’dan USP 8/0’a (EP 0.1 - 0.4); mavi renkli olarak USP 6/0’dan USP 2’ye (EP 0.7 - 5) kadar çeşitli kod numaralarında mevcuttur. Ürünler steril olarak bir düzine poşet içeren kutuda bir ya da iki iğne takılmış veya iğnesiz olarak satışa sunulur. Detaylar için lütfen kataloğa bakınız.

DEPOLAMA

Ürün kuru ve temiz olarak saklanmalıdır. Direkt güneş ışığından uzak tutunuz ve kullanım süresi geçen ürünleri kullanmayınız

KONTRAENDİKASYONLARI

Vücutta kalış süresinin çok uzaması durumund gerilme mukavemeti yavaş yavaş azalacağı için poliamid iplik gerilim kuvvetinin sürekli olması istendiği (gerilim kaybının olmamasının istendiği) yerlerde kullanılmamalıdır. Poliamid ipliklerin kullanım alanları merkezi damar ve sinir sistemlerini kapsamaz.

UYARILAR

Kullanıcılar, Daylon’u yara kapatmada kullanmadan önce, yara açılma riski uygulama alanına ve kullanılan cerrahi iplik malzemesine göre değişiklik gösterdiği için, cerrahi işlemler ve absorbe olmayan cerrahi iplikler ile ilgili teknikleri iyi bilmelidir.
Her yabancı kütle gibi, cerrahi iplik de idrar veya safra sisteminde bulunan tuzlu solüsyonlar gibi solüsyonlarla uzun süre temas halinde olduğunda, böbrek/safra taşı oluşuna neden olabilir. Enfekte veya kontamine olmuş yaralarda kabul edilmiş cerrahi uygulamaların uygulanması gerekmektedir.
Tekrar steril etmeyiniz.
Açılmış paketleri ve artan iplikleri atınız.
Açık veya hasarlı ürünleri kullanmayınız.
Bu tıbbi cihaz tek kullanımlıktır. Tekrar kullanım veya açılan orijinal paketin tekrar sterilizasyonu ile ilgili bilinen tehlikeler çapraz bulaşma, enfeksiyon ve travma sayılabilir.

ÖNLEMLER

Diğer cerrahi iplik malzemeleri gibi bu ürünün kullanımı sırasında ipliğe hasar verilmemesine dikkat edilmesi gereklidir. Forseps veya iğne tutucular gibi aletlerin kullanımında kıvrılma ve ezilme gibi hasarlardan özellikle kaçınılması gerekmektedir.
Her cerrahi iplik malzemesinde olduğu gibi, cerrahi koşullar ve cerrah tecrübesine bağlı olarak, yeterli düğüm emniyeti, kabul edilen cerrahi tekniklere uygun düz ve kare düğümleri ve ilave ek düğümleri gerektirebilir.
İğne uçlarının ve bağlantı noktalarının hasar görmemesi için, iğneyi bağlantı noktasından 1/3 ile ½ mesafeye kadar tutmak gerekir. İğneye tekrar şekil verme kuvvetin azalmasına ve bükülme ve kırılmaya karşı daha az direnç göstermesine sebep olur.
Kullanıcıların cerrahi iğnelerin kullanırken yanlışlıkla iğne batmalarını engellemek için tedbirli olmaları gerekmektedir. Kullanılmış iğnelerin batmayı önleyecek şekilde özel tıbbi atıklar olarak imha edilmesi gerekmektedir.
Poliamid iplikler göz cerrahisinde kullanıldığı zaman, hastaların uzun süre gözlem altında tutmak gerekliliği, korneada kullanılan poliamid iplikleri 3 ile 12 ay arasında çıkartılması ve lazer ışınının poliamid ipliklerin dokularının bozulmasını hızlandırdığına dikkat edilmelidir.

YAN ETKİLER

Bu cihazın kullanımı ile ilgili yan etkilerin arasında, yaranın açılması, idrar ve safra gibi tuzlu solüsyonlarda uzun süreli temas halinde idrar ve safra sistemlerinde böbrek/safra taşı oluşumu, enfeksiyon, minimal düzeyde akut enflamasyon doku reaksiyonu ve yara bölgesinde geçici lokal iritasyon yer alır. Kırılmış iğneler ameliyat süresinin uzaması, ilave ameliyatlar ve kalan yabancı kütleler komplikasyonlara neden olabilir. Kontamine olmuş cerrahi iğnelerin kaza ile batması kan yolu ile patojenlerin yayılmasına sebep olabilir

Emilmeyen Sütürler
Emilmeyen Sütürler
İpek
İpek
ÜYE GİRİŞİ
Siteye Üye Ol