0
EN

Doğsan Tarihçe

Doğsan tarihçe toplu fotoğraf

1950

Trabzon Uzun sokaktaki Şifa Eczanesi, M. Kamil Saruhan tarafından işletmektedir. Oğlu Salim Saruhan, baba mesleğini sürdürmek hedefiyle Tıp Fakültesi'ni yarım bırakarak Eczacılık Fakültesi'nde eğitim görmeye başlar ve mezun olur olmaz eczanenin işletmesini üstlenir.

1959

Salim Saruhan Trabzon'da Doğu Ecza Deposu'nu kurarak Karadeniz Bölgesi'nde ilaç dağıtımına başlanır.

Doğsan tarihçe: Şirket minibüsü önünde çalışanlar

1965

Saba İlaç'ın kurulması ile insan sağlığı alanında verilen hizmetler tam bir aile geleneğine dönüşür. Saba İlaç günümüzde de Doğsan'ın kardeş kuruluşu olarak sektöründe başarıyla hizmet vermeyi sürdürmektedir.

1969

Saruhan ailesinin yenilikçi ruhu bu kez ülkenin sağlık sektöründe bir ilki gerçekleştirmeyi planlarını yapmaktadır. Doğsan'ın oluşumuna giden en önemli adımlar bu yıl atılır. Bir yıl içinde yatırımlar ve gereken hazırlıklar tamamlanır.

1970

Yapılan hazırlıklar meyvesini verir ve Doğsan Türkiye'deki ilk cerrahi dikiş üretimine katgüt ile başlar. Bu yalnızca Türkiye'deki değil aynı zamanda Ortadoğu ve Balkanlarda da ilk ameliyat ipliği üretimidir. Böylece aile içindeki hizmet duyarlılığını yeni bir alana, güçlü yaşam bağlarına taşımaktadır.

Doğsan tarihçe: Katgüt üretimi

1986

Katgüt'ün yanı sıra sentetik emilmeyen sütürlerin üretimine başlanır.

1993

Özbekistan Cumhuriyeti için kurulan sütür fabrikası ile Doğsan uzmanlık ve deneyimini ülke sınırları ötesine ulaştırıyor.

2003

Alınan ISO 9002 kalite sistem belgesi ile Doğsan kalitesi sertifikalanmaktadır.

2004

  • Kalite sertifikalarına ISO 9001:2000 kalite yönetim sistemi belgesi eklenir.
  • İpek ve Daylon Class 2b ürünlerine 93/42/EEC uygunluk belgesi alınır.

2005

Propilen, Trofilen ve Politer Class 3 ürünlerine 93/42/EEC uygunluk belgesi alınır.

Doğsan tarihçe: Sentetik emilebiir sütürlerine üretimine başlangıç

2006

Sentetik emilebilir sütürler; Pegesorb, Pegesorb rapid, Pegelak, Pegelak rapid, Tekmon ve Pedesente ürünlerin üretimine başlanır ve 93/42/EEC uygunluk belgeri alınır.

Hakkımızda
Hakkımızda
Bize Yazın
Bize Yazın
Sütürler
Sütürler
ÜYE GİRİŞİ
Siteye Üye Ol