Türkçe İngilizce

CERRAHİ DİKİŞ İPLİKLERİ

İplikler, emilebilir ve emilmeyen olarak ikiye ayrılırlar. Emilebilirler sütürler doku içerisinde absorbe edilme özelliğine sahip olan sütürlerdir. İpliğin cinsine göre emilme süresi değişir. İplikler için ikinci ayrım ise monofilaman ve multifilaman olmalarıdır. Monofilaman iplikler tek iplik içerirken multifilamanlar ise çok iplikçik içerirler. Multifilaman ile yapılan işlemler daha sağlam olur ve kolay çözülmezler. Ancak doku reaksiyonları oluşturma ihtimalleri daha fazladır. İplerin çapları ve gerginliğe dayanıklıkları standardize edilmiştir.Cerrahi kesilerin kapatılmasının en etkili yolu günümüzde de sütür kullanımıdır. Sütür, günümüz teknolojileri sayesinde iğne ve ipliğin birleşiminden oluşmaktadır. Bu yapısı sayesinde sütür teknolojisi, kesileri kapatma esnasında doku zedelenme riskini en aza indirmektedir.

Emilebilir İplikler

Günümüzde artık daha az doku reaksiyonuna neden olan ve kullanım kolaylığı sağlayan sentetik polimer yapılı sütürler kullanılmaktadır. En sık kullanılanlardan biri glikolik asit polimeridir

Emilmeyen İplikler

Multifilaman yapısı olan ipek, eskilerden beri en çok kullanılan iplik türüdür. İpek sütür kolayca eğilip bükülebilir. Doku geçişleri oldukça iyidir. Ancak fazla doku reaksiyonu yaratır. Ne kadar emilmediği düşünülse de bir sene içinde ortalama %50 oranında gerginlik kaybederler.

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle sentetik materyaller gelişmiştir. Bunlardan birisi de naylondur. Monofilaman yapıdaki naylon sütürler dokularda minimal reaksiyonlar yaratır.

Mavi boyalı olduklarından dolayı görünümü oldukça kolaydır.