Türkçe İngilizce

Emilmeyen Sütürler

Daylon®

TANIM: DAYLON, uzun zincirli alifatik polimerlerden poliamid den elde edilmiş sentetik ve emilmeyen steril cerrahi monofilaman bir ipliktir. DAYLON mavi(FD&C Blue 2) veya siyah (Hematein Logwood siyah ) renktedir.

DAYLON Avrupa Farmakopesi (EP) ve Amerika Birleşik Devletleri Farmakopesi (USP)’de absorbe olmayan cerrahi iplikler için belirtilen gerekliliklerin tümünü karşılar.


KULLANIM AMACI: DAYLON, genel yumuşak doku yakınlaştırması ve/veya bağlanmasında, oftalmik, nörolojik ve kardiovasküler cerrahi kullanım da dahil olmak üzere kullanılır. DAYLON, ameliyat sırasında diğer iplikleri tutturmada ve işaretlemede de kullanılır.

DAYLON’un, USP 8/0 (EP 0.4)’dan USP 11/0 (EP 0.1)’a kadar olan ince iplikleri mikro cerrahi ve göz cerrahisi için özellikle uygundur.

Sadece tek kullanımlıktır.

İpek

TANIM: İPEK iplik, fibroin adı verilen organik proteinden elde edilmiş, emilmeyen, steril cerrahi bir ipliktir. Bu protein, Bombycidae ailesinin evcilleştirilmiş türü olan Bombyx mori (B.Mori) İPEK böceğinden elde edilir. İPEK iplikler doğal yağ ve yapışkanlarından temizlenmek için işleme tabi tutulur.

İPEK siyah renkte (Hematein Logwood siyah) ve silikon ile kaplıdır.

Ham (Virjin) İPEK iplik, bükülmüş ve mavi renkte (Metilen Mavisi) USP 8/0 (EP 0.4) olarak mevcuttur.

İPEK, Avrupa Farmakopesi (EP) ve Amerika Birleşik Devletleri Farmakopesi (USP) tarafından saptanmış absorbe olmayan cerrahi iplikler için gerekli olan tüm şartları karşılar.


KULLANIM AMACI: İPEK, genel olarak yumuşak doku yaklaştırması ve/veya bağlanmasında, oftalmik ve kardiyovasküler cerrahi kullanımı da dahil olmak üzere kullanılır.

Sadece tek kullanımlıktır.

Politer®

TANIM: POLİTER® örgülü, absorbe olmayan, silikon kaplı, polyesterden (polietilen terafitalat) imal edilmiş steril cerrahi iplik malzemesidir. Cerrahi iplik çok ince filamanların örülmesi ve sonra silikon karışımı ile kaplanmasıyla elde edilir.

POLİTER® kolay görünmesi için yeşil (D & C Green No 6) ile boyanmıştır. Bazı kodlar renksiz, şeffaf olarak bulunur.

Pledget (plejit, yama) ameliyat ipliği aksesuarı olarak kullanılan, emilmeyen, boyasız PTFE’den (politetra-fluoroetilen) kesilmiş parçadır.

POLİTER® Avrupa Farmakopesi (EP) ve Amerika Birleşik Devletleri Farmakopesi’nin (USP) Absorbe Olmayan Cerrahi İplikler gerekliliklerine uygundur.


KULLANIM AMACI: POLİTER® genel olarak yumuşak doku yakınlaştırılması ve/veya bağlanmasında, kardiyovasküler, ortopedik, genel cerrahi, nörolojik ve göz cerrahisinde kullanılır. Pledget, yalnızca kardiyovasküler cerrahide ameliyat ipliği ile doku yüzeyi arasında bir yastık oluşturma ve, baskı oluşan yüzeyi genişletmek için kullanılır.

Sütürler ve pledgetlar tek kullanımlıktır.

Propilen®

TANIM: PROPİLEN sentetik, emilmeyen, steril monofilaman cerrahi ipliktir. Yüksek molekül ağırlığında izotaktik polipropilen polimerinden oluşmuştur. PROPİLEN kolay görünmesi için mavi (Bakır ftalosiyanin mavisi) boyanmıştır. Bazı kodlar renksiz, şeffaf olarak bulunur.

PROPİLEN’in bazı kodları PTFE(politetrafluoroetylene) pledget ile yapılmaktadır. Pledget,ameliyat ipliği ile doku yüzeyi arasında bir yastık oluşturarak, baskı oluşan yüzeyi genişletmek için kullanılır. Ürün detayları katalogda yer almaktadır.

PROPİLEN Avrupa Farmakopesinin (EP) ve Amerika Birleşik Devletleri Farmakopesinin (USP) Absorbe Olmayan Cerrahi İplikler gerekliliklerine 7/0 (EP 0.5) ve 6/0 (EP 0.7) ölçülerinde çap limitlerinin bazen biraz aşılması dışında uygundur.


KULLANIM AMACI: PROPİLEN genel olarak yumuşak doku yakınlaştırması ve/veya bağlanmasında, kardiyovasküler, oftalmik ve nörolojik cerrahi, plastik ve rekonstrüktif cerrahide kullanılır.

Sadece tek kullanımlıktır.

Trofilen®

TANIMTrofilen sentetik, emilmeyen, steril monofilaman cerrahi ipliktir. Biyolojik olarak zararsız poliviniliden florür polimerinden imal edilmiştir (PVDF). Trofilen kolay görünmesi için mavi (Bakır ftalosiyanin mavisi) ile boyanmıştır. 

Trofilen Avrupa Farmakopesi (EP) ve Amerika Birleşik Devletleri Farmakopesi (USP)’de absorbe olmayan cerrahi iplikler için belirtilen gerekliliklerin tümünü karşılar.


KULLANIM AMACI: Trofilen kullanımı genel yumuşak doku yakınlaştırması ve/veya bağlanmasında için düşünülmüştür. Kardiyovasküler, oftalmik ve nörolojik cerrahi, plastik ve rekonstrüktif cerrahisinde de kullanılır. 

Sadece tek kullanımlıktır.

daxton®-D

TANIM : daxton®-D steril, sentetik, emilmeyen, monofilaman (C2F4)n kimyasal formülüne sahip politetrafloroetilen (PTFE)’den oluşmuş bir cerrahi ipliktir. PTFE iplik gözenekli olmayan yapıya sahiptir. daxton®-D cerrahi iplik doğal beyaz renginde ve boyasızdır. daxton®-D (gözenekli olmayan) cerrahi iplik Avrupa Farmakopesinin (EP) ve Amerika Birleşik Devletleri Farmakopesinin (USP) Absorbe Olmayan Cerrahi İplikler gerekliliklerine uygundur.  


KULLANIM AMACI: daxton®-D genel olarak yumuşak doku yakınlaştırması ve/veya bağlanmasında, kardiyovasküler, cerrahide ve dura mater onarımında kullanılır. Sadece tek kullanımlıktır.