0
EN

Tektel®

Tektel® Doğsan cerrahi paslanmaz çelik tel sütür
Doğsan Tektel: Çelik tel cerrahi sütür
TEKTEL, steril ISO 5832 Bölüm-1 “Cerrahi İmplantlar için metalik malzemeler” standardına uygun 316L sınıfı paslanmaz çelik telden oluşan, emilebilir olmayan steril cerrahi paslanmaz çelik tel sütürdur.
Cerrahi paslanmaz celik teller Avrupa Farmakopesinde (E.P.) ve Amerikan Farmakopesinde (U.S.P.) emilebilir olmayan cerrahi iplikler için kabul edilmiş olan tüm gereklilikleri sağlar. Cerrahi paslanmaz çelik teller ayrıca Brown & Sharpe Gauge (B&S) veya American Wire Gauge (AWG)  sınıflandırmaları ile de adlandırılabilir.

 

KULLANIM YERLERİ                            

Cerrahi paslanmaz çelik tel, yara kapanmalarında emilmeyen sütür olarak, örneğin karın yaralarının kapanmasında, herni (fıtık), sternum kapanması, ve kırık kemiklerin birleşmesini ve tendonların düzeltilmesi gibi ortopedik prosedürlerde ve serkilaj cerrahide kullanılır.
TEKTEL tek kullanımlıktır.

ETKİLERİ

Cerrahi paslanmaz çelik tel emilebilir değildir ve dokuda minimal akut enfilamasyon reaksiyon gösterebilir.

SUNUM ŞEKLİ

TEKTEL  USP 5/0 ve 8 (metrik 1 - 10) arasında, değişik boylarda, çeşitli sabit veya döner iğneli veya iğnesiz olarak mevcuttur.
TEKTEL sütür steril olarak piyasay arz edilir.
Cerrahi paslanmaz çelik teller tek poşet veya düzinelik kutularda bulunmaktadır.

DEPOLAMA

Ürün kuru ve temiz olarak saklanmalıdır. Direkt güneş ışığından uzak tutunuz. Kullanım ömrü bitmiş ürünleri kullanmayınız.

KONTRAENDİKASYONLARI

316L paslanmaz çelik tel, krom ve nikel gibi metallere karşı hassasiyeti veya alerjisi olduğu bilinen hastalarda kullanılmamalıdır.
Çeliğin varlığı bazı radyodiyagnostik uygulamalarda görüntü kirliliği oluşturabilir ve cerrahi ipliğin rontgende görünmemesi gereken durumlarda kullanılmamalıdır.

UYARILAR

Yaranın açılma riski, uygulama bölgesi ve kullanılan malzemeye göre değişebildiği için kullanıcılar paslanmaz cerrahi çelik teli kullanmadan önce emilebilir olmayan cerrahi iplerin kullanımına ilişkin ilgili cerrahi yöntem ve tekniklere aşina olmalıdırlar.
Paslanmaz cerrahi çelik tel sütürler kalp, merkezi dolaşım sistemi ve merkezi sinir sisteminde kullanılmamalıdır.
Enfekte veya kontamine yaraların ele alınmasında kabul edilir cerrahi uygulamalar takip edilmelidir.
Bu cihaz tek kullanımlıktır. Çapraz bulaşma, enfeksiyon, travma bu cihazın tekrar kullanımı ve/veya açılmış original paketin yeniden sterilizasyonunun bilinen tehlikeleri arasındadir. Yeniden sterilizasyon yapılamaz.
Sterilite ancak steril koşullar altına poşet açıldığında korunur.
Tekrar steril etmeyiniz.
Oda sıcaklığında muhafaza ediniz ve uzun süre yüksek sıcaklıklara maruz bırakmaktan kaçınınız.
Açılmış paketleri veya artan iplikleri atınız.
Açık veya hasarlı ürünleri kullanmayınız.

ÖNLEMLER

Cerrahi paslanmaz çelik telin ve diğer tüm cerrahi iplerin kullanımında dolaşma ve aşırı bükülme gibi zarar verici durumlardan kaçınılmalıdır.
Her cerrahi iplik malzemesinde olduğu gibi, cerrahi koşullar ve cerrah tecrübesine bağlı olarak, yeterli düğüm emniyeti için kabul edilen cerrahi tekniklere uygun düğüm/bükme ile emniyet altına alınması gerekir.
Yaranın kapanmasında aşırı gerilmenin ihtiyaç olduğu durumlarda sütürün dokuyu kesmesini azaltmak için kabul edilebilir cerrahi teknikler uygulanmalı ve çelik tel sütürleri yara kenarlarından yeterli uzaklıkta bulunmalıdır.
Düğümün/bükümün kesilmesinde keskin uçların bükülerek çevre dokudan uzaklaştırılmasına dikkat edilmelidir
Bazı durumlarda, özellikle ortopedik prosedürlerde, eklemlerin hareket etmesinin dışardan kısıtlanması cerrahın tercihine bağlıdır.
İğne uçlarının ve bağlantı noktalarının hasar görmemesi için, iğneyi bağlantı noktasından 1/3 ile 1/2 mesafede tutmak gerekir. İğneye tekrar şekil verme kuvvetin azalmasına ve bükülme ve kırılmaya karşı daha az direnç göstermesine sebep olur.
Kullanıcılar cerrahi iğneleri kullanırken yanlışlıkla iğne batmalarını önlemek için tedbirli olmalıdır.
Kullanılmış iğnelerin özel tıbbi atıklar olarak imha edilmesi gereklidir.

YAN ETKİLER

Bu cihazın kullanımına bağlı ters etkiler yara açılması, hastada allerjik reaksiyon olarak bilinen 316L paslanmaz çelik tele duyarlılık, veya krom ve nikel gibi metal enfeksiyonları, yaşlı, beslenmemiş ve kuvvetsiz hastalarda,kemik erimesi bulunan hastalarda, veya yara iyileşmesinde gecikme sorunu, minimal akut enflamasyon doku reaksiyonu, ağrı, ödem, ve yara bölgesinde local irritasyonu içermektedir.
Kırılmış iğneler ameliyat süresinin uzaması veya ilave ameliyatlar veya kalık yabancı cisim komplikasyonlarına sebep olabilir. Kontamine olmuş cerrahi iğnelerin yanlışlıkla batması kan yolu ile patojenlerin yayılmasına sebep olabilir.

Emilmeyen Sütürler
Emilmeyen Sütürler
KVC Ürünleri
KVC Ürünleri
Dopace®
Dopace®
ÜYE GİRİŞİ
Siteye Üye Ol